W dzisiejszych czasach kreowanie marki jest ściśle powiązane z prowadzeniem kampanii e-marketingowej. Informacje na temat konkretnych produktów lub usług w pierwszej kolejności wyszukiwane są w sieci, a wizytówkę danej firmy coraz częściej stanowi jej strona internetowa.
Odpowiednio zaprojektowana strona www jest nie tylko nośnikiem informacji, ale również ma za zadanie wywołanie pozytywnych (założonych przez projektanta) skojarzeń związanych z prezentowaną za jej pośrednictwem treścią. Pomijając istotny, jednak najczęściej uzależniony od indywidualnych potrzeb klienta, dobór kolorystyki, motywów graficznych, a także kroju i zestawów czcionek (fontów), przy tworzeniu strony internetowej niezwykle ważne jest zachowanie harmonii i spójności wszystkich znajdujących się na niej elementów. Podstawowe reguły projektowania witryn internetowych sprowadzają się do zachowania norm tak zwanej komunikacji wizualnej (komunikacji poprzez obraz), polegającej na przekazywaniu informacji – konkretnych wartości, idei, emocji w wizualnej formie. Stosując określonego rodzaju grafikę, fotografię, filmy lub animacje zwiększamy siłę i skuteczność zawartego na stronie przekazu tekstowego oraz jego graficzną użyteczność.
Założenia komunikacji wizualnej odwołują się do fundamentalnych zasad projektowania w ogóle, to znaczy:
- Umiejętnego wykorzystania tak zwanej przestrzeni pozytywnej, zajmowanej przez element projektu oraz przestrzeni negatywnej, stanowiącej obszar otaczający dany element (widoczne jest to zwłaszcza w projektach logo).
- Zastosowania reguły trójpodziału (reguły trójek), polegającej na stworzeniu (i nałożeniu na stronę) siatki, składającej się z dziewięciu równych części, powstałych w wyniku poprowadzenia przez pole strony dwóch pionowych i dwóch poziomych prostych, pozostających w równych odstępach od siebie – miejsca przecięcia linii podziału stanowią kluczowe punkty ekspozycji, na które użytkownik witryn internetowych zwraca szczególną uwagę, a w których warto umieścić istotne informacje. Taki zabieg pozwala na zachowanie balansu pomiędzy poszczególnymi elementami strony oraz na wyszczególnienie najważniejszych treści.
- zastosowania tak zwanego złotego podziału, czyli odpowiedniej proporcji elementów strony względem całości i względem siebie – stosunek jednego elementu do drugiego, zgodnie z zasadą matematyczną, mówiącą że stosunek całości odcinka do jego większej części jest identyczny, jak stosunek większej części do mniejszej, jest bliski liczbie φ i wynosi około 1,6. Zachowanie proporcji, na przykład między długością bocznego menu strony a jej główną częścią, zawierającą treść, umożliwia zbudowanie zrównoważonej kompozycji oraz wprowadzenie harmonii.
Kierowanie się sprawdzonymi, w zasadzie przez wieki, regułami sprawi, że projektowana przez nas strona internetowa będzie wysoce funkcjonalna i przyjazna dla potencjalnych odbiorców. Dobrze skomponowana, z zachowaną proporcją poszczególnych elementów witryna pozwoli również na wykreowanie profesjonalnego wizerunku promowanej marki.
Najnowsze komentarze