Optymalizacja obrazów

Bloomicon/bigstockphoto.com

Bloomicon/bigstockphoto.com

Optymalizacja obrazów to bardzo istotna kwestia przy tworzeniu stron WWW. Obrazy bowiem stanowią zazwyczaj większość danych pobieranych przez stronę i zajmują na niej dużo miejsca. Dlatego też optymalizacja obrazów może być najlepszym pomysłem na większe oszczędności w zakresie ilości pobranych danych, a także najwyższe wzrosty wydajności wczytywania stron witryny. Pamiętajmy, iż im mniej danych musi pobrać dana przeglądarka, tym istnieje wówczas mniejsza konkurencja o pasmo u klienta oraz tym szybciej przeglądarka może pobierać i renderować użyteczną treść na ekranie.

Jak już zostało to podkreślone, rozmiar obrazków zamieszczanych na stronie albo blogu może wpłynąć chociażby na prędkość ładowania. Dlatego też warto zadbać o oszczędność miejsca na serwerze. Należy jednak pamiętać o tym, że zmniejszenie rozmiaru obrazu może grozić znaczącym pogorszeniem się jakości zdjęcia. Celem każdej odpowiednio wykonanej optymalizacji jest utworzenie pliku o rozmiarze, który pozwoli na pobranie tego pliku w rozsądnym czasie przy zachowaniu satysfakcjonującej jakości kolorów oraz szczegółów.

Wtyczki, które mogą nam pomóc w optymalizacji obrazów to: WP Smush, EWWW Image Optimizer, ShortPixel Image Optimizer.

W internecie używane się trzech głównych formatów plików graficznych: GIF, JPEG oraz PNG. Obrazy występujące w tych trzech formatach można zoptymalizować przy pomocy jednej z poniższych metod:

  • można użyć polecenia Zapisz dla internetu (na potrzeby takiego programu jak Adobe® Dreamweaver®); wówczas okno dialogowe tego polecenia umożliwia wyświetlanie podglądu obrazu w różnych formatach plików, a także z różnymi ustawieniami optymalizacji, pozwalającymi np. na dostosowanie ustawień przezroczystości i animacji
  • polecenie Zapisz jako pozwala na podstawową optymalizację, zależnie od formatu pliku; możemy też określić jakość obrazu, otoczkę lub przezroczystość tła, a także wybrać opcje wyświetlania kolorów, metodę pobierania pliku

Znalezienie ustawień optymalnie dobranych do obrazu to prawdziwa sztuka, która wymaga dokładnej analizy wielu aspektów, w tym: możliwości formatu, jakości czy zawartości kodowanych danych, rozmiaru w pikselach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *