Najgorzej oceniane darmowe systemy CMS

cms

Postawienie własnej strony internetowej za pomocą opensourcowych CMS-ów jest dziś bardzo prostym zadaniem. Duża liczba systemów zarządzania treścią pozwala na odpowiednie dopasowanie swojego dzieła do wymagań, jakie przed nim stawiamy. Większość użytkowników, korzystających z systemów opartych o licencję wolnego oprogramowania, nie wymaga od nich zbyt wiele. Mimo to nawet darmowe CMS-y potrafią stać na bardzo wysokim poziomie. Jednak w tym tekście nie napiszemy, który z nich wybrać. Napiszemy natomiast, których z nich należy unikać, aby nie narażać się na stres oraz nieprzyjemności związane z zarządzaniem stroną.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, że ten ranking, jak każdy inny jest nieco subiektywny i należy go traktować raczej jako wskazówkę, ponieważ każdy z użytkowników posiada inne preferencje i priorytety, które mogą zadecydować o ostatecznym wyborze.

1. Novius OS

Novius OS jest bardzo zaawansowanym systemem zarządzania treścią, potrafiącym obsługiwać wiele platform z jednego panelu administracyjnego, co jest jego największą zaletą. Ponadto posiada on niezwykle dużą ilość funkcji, co jednak skutkuje brakiem stabilności oprogramowania, a także jest niezwykle trudny w obsłudze, przez co nie znajduje on tylu sympatyków co inne systemy.

2. eXtreme-Fusion CMS

eXtreme-Fusion jest polskim menadżerem zarządzania treścią. Ten CMS należy do dość prostych w obsłudze oraz wydajnych, dzięki czemu strony oparte na nim działają szybko. Wadą eXtreme-Fusion CMS są jednak małe możliwości jego rozbudowy oraz brak wsparcia innych użytkowników, jak ma to miejsce w przypadku innych systemów zarządzania treścią.

3. Mac’s CMS

Pomimo, że ten projekt znalazł się w półfinałach konkursu organizowanego przez Microsoft, w roku 2009, jest jednak bardzo słabo oceniany przez użytkowników. Głównymi wadami jest kiepskie bezpieczeństwo, słabe możliwości rozbudowy portalu, a także trudności w obsłudze.

4. CompactCMS

Ten CMS, jak sama nazwa wskazuje, stawia na prostotę i niskie wymagania. Pomimo szybkości działania oraz kompaktowej obsługi, nie jest szczególnie lubianym rozwiązaniem, głównie ze względu na kiepski poziom aktualizacji oraz dużą liczbę błędów jakie zawiera.

5. Mambo

Projekt Mambo jest kolejnym z CMS opartych na licencji wolnego oprogramowania, chociaż twórcy wprowadzili do niej klika ograniczeń, co spowodowało konflikt z częścią programistów, którzy rozpoczęli niezależny projekt Joomla! Niestety Mambo nie jest aktualizowany tak często jak inne projekty, a także nie posiada tak licznej sceny.

6. E107

System e107 jest rozpowszechniony zgodnie z warunkami licencji GNU GPL, co sprawia, że jest on całkowicie darmowy. Został on stworzony głównie w celu obsługi stron domowych oraz blogów, a także serwisów średniej wielkości. Nie zapewnia on jednak szerokiego wsparcia innych użytkowników, a aktualizacje nie są wydawane na bieżąco. Fakt ten odstrasza wielu użytkowników.

7. Fudanemt

Fudanemt został stworzony do obsługi małych i średnich stron internetowych z nastawieniem na początkujących użytkowników. Z tego też względu jest on pozbawiony bardziej zaawansowanych funkcji, co sprawia, że niekiedy zarządzanie treścią oferowane przez Fudanemt może okazać się niewystarczające. Dodatkowym minusem jest także poziom bezpieczeństwa systemu.

8. Simple ASC CMS

Simple ASC CMS jest bardzo prosty w instalacji oraz obsłudze. Postawienie strony może zając zaledwie kilka minut. Prostota tego systemu jest jednocześnie jego największą wadą, ponieważ uniemożliwia ona odpowiednie dopasowanie tworzonych stron do własnych wymagań i dlatego też system ten znajdzie zwolenników raczej wśród osób chcących zarządzać bardzo prostym portalem, pozbawionym bardziej zaawansowanych funkcji.

9. TYPO3

TYPO3 jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów zarządzania treścią opartych na wolnym oprogramowaniu. Ten CMS dostępny jest pod licencją GNU General Public License. TYPO3 napisany jest w PHP, a jego domyślną bazą danych jest MySQL, jednak może być on wykorzystany także z innymi systemami bazodanowymi. Z tego CMS korzystają także jedne z największych portali takich jak New York Times, UNESCO czy NASA. TYPO3 jest jednak, ze względu na swoje możliwości, systemem bardzo skomplikowanym i trudnym w obsłudze, co czyni go bardzo niewygodnym rozwiązaniem dla użytkowników i sprawia, że nie jest on dobrze oceniany.

10. Spitfire

CMS Spitfire jest stworzony z myślą o łatwej obsłudze, a także możliwości tworzenia bardziej zaawansowanych projektów. Dzięki prostemu interfejsowi możliwe jest odpowiednie dopasowanie dodawanych treści, do swoich wymagać. Pomimo szerokiego wsparcia Spitfire nadal posiada wiele znaczących błędów, które skutkują niskimi ocenami w rankingach i niechęcią wśród użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *