Flat Design, czyli dosłownie płaskie projektowanie, to nic innego jak wykorzystywanie minimalizmu w projektach graficznych. Jedni widzą w nim ponadczasowy styl pozwalający na przyjemne użytkowanie, inni przelotny trend. Nie zmienia to faktu, że Flat Design inspiruje dziś setki udanych projektów. O żywotności trendu świadczy też fakt, że powstają rozwiązania dedykowane właśnie Flat Design. Dowiedzmy się o tym więcej.
Czym jest Flat Design
Flat Design to specyficzne podejście do projektowania interfejsów. To konkretnie oparte jest na minimalizmie, więc obejmuje jak najmniej elementów, tylko te niezbędne. Jest to jeden z najważniejszych sposobów tworzenia systemów funkcjonalnych i nawigacyjnych. Inne to realizm i skeumorfizm. Warto jednak podkreślić, że rzadko strategie te są przeciwstawne, one najczęściej się uzupełniają. Projekty w różnych stylach tworzą ze sobą komplementarną całość. Flat Design redukuje liczbę elementów do tych najpotrzebniejszych.
Flat Design to przede wszystkim prostota i elegancja. Elementy wykorzystywane w tego typu grafikach są dwuwymiarowe i utrzymane w jasnej palecie barw. Dzięki temu poszczególne elementy łatwo skanować i dostosowywać do różnych przeglądarek czy systemów. Projekty graficzne tworzone w ten sposób są niezwykle praktyczne i funkcjonalne. Składa się na to szybkość działania i lekkość systemu. Minimalna ilość elementów, również tych graficznych, to wydajne i odporne struktury. Mimo tych wszystkich zalet, które są widoczne z perspektywy użytkownika, czysty Flat Design to rzadkość. Najczęściej styl ten czerpie z innych tworząc najprostsze i najbardziej intuicyjne interfejsy.
Współcześni projektanci starają się balansować między dwu- i trójwymiarowością, tak by połączyć nowoczesny design z praktycznymi rozwiązaniami. Hybrydy stylów i czerpanie z różnych rozwiązań to jedyna droga, by sprostać potrzebom współczesnego użytkownika. Z jego perspektywy minusem ortodoksyjnego minimalizmu jest jego płaskość. Jest prosty, ale rzadko potrafi być naprawdę designerski.
Flat Design to pewna konieczność. Lekki system graficzny, który łatwo dostosować do różnych kanałów i urządzeń, jest dziś potrzebny na każdym kroku. Właśnie dlatego towarzyszy wszystkim nowoczesnym projektom. Jego wersja 2.0 polega między innymi na wzbogaceniu dwuwymiarowego interfejsu za pomocą półcieni i innych subtelnych zabiegów graficznych. Mają one dodawać głębi, ale nie mogą obciążać systemu.
Właśnie dlatego współczesny Flat Design stawia sobie za cel znalezienie idealnego połączenia między prostymi i funkcjonalnymi grafikami oraz atrakcyjnym wyglądem. Trend ten wciąż jest bardzo żywy, a jego twórcy czerpią z aktualnych rozwiązań technicznych. To niezwykle ważne, szczególnie gdy pamiętamy, że system programowania to dynamiczny i wciąż rozwijający się twór. Jego ewolucja jest stymulowana przez coraz to nowe potrzeby użytkowników. To ich wygoda zapewnia popularność i sukces projektu, bez względu na jego styl.
Najnowsze komentarze