Czym jest flat design?
Płaskie projektowanie znane pod bardziej popularną, angielska nazwą – flat design, w przeciągu minionego roku zdobyło dużą popularność. Od czasu wprowadzenia flat design w systemie Microsoft Windows 8 oraz iOS 7, twórcy różnych aplikacji oraz stron internetowych coraz chętniej i częściej korzystają z niego. Obserwując panujące w sieci trendy można się spodziewać, że płaski interfejs stanie się najpopularniejszym sposobem prezentowania funkcjonalności strony, ponieważ w przeciwieństwie do innych form, jest on znacznie bardziej czytelny oraz nie stanowi dużego obciążenia dla zasobów.
Płaski interfejs, zgodnie ze swoją nazwą, jest zbudowany z elementów, które nie próbują imitować trójwymiarowości. Głównym budulcem flat design są proste kształty pozbawione gradientów, cieniowanych tekstur. W płaskich interfejsach nie znajdziemy także połyskujących przycisków oraz efektów odbicia światła. Ikony są proste i stanową jedynie symboliczne przedstawienie funkcji. Wszystkie elementy są spłaszczone, dzięki czemu strony internetowe lub aplikacje mogą zachowywać minimalistyczny wygląd. Zgodnie z tą koncepcją, nie znajdziemy tutaj żadnych zbędnych elementów graficznych, mogących odciągać uwagę od istotnych treści. Minimalizm będący nieodłącznym elementem flat designu, zapewnia doskonała przejrzystość i czytelność informacji znajdujących się na stronie lub w aplikacji. Pozwala on także na ułatwienie dostępu do najważniejszych opcji oraz funkcji.
Projektowanie płaskich interfejsów, wbrew pozorom nie należy do rzeczy prostych. Unikanie skomplikowanych kształtów, efektów, a także tekstur, wymaga od projektantów umiejętności stosowania odpowiedniej palety barw oraz układu elementów na stronie, aby w skuteczny sposób przyciągać uwagę użytkowników. Nieodłącznym aspektem flat designu jest także typografia, która w przeciwieństwie do innych interfejsów, ze względu na małą ilość innych elementów jest bardziej wyeksponowana. Oprócz tego wyzwaniem jest także stworzenie minimalistycznych ikon, które będą w wystarczający i czytelny sposób przekazywać określone informacje oraz będą zrozumiałe dla użytkownika.
Flat design jest bardzo często porównywany do skeumorfizmu. Skeumorfizm, w przeciwieństwie do płaskiego projektowania, nie skupia się na wprowadzaniu minimalizmu. Ma on natomiast za zadanie oddanie wiernego rzeczywistości wyglądu obiektów widocznych na ekranie. Staranność odwzorowania obiektów jest doskonale widoczna na przykładzie przycisków, które są zazwyczaj wygradientowane aby uzyskać efekt 3D. Oprócz samego wyglądu, skeumorfizm naśladuje także realne zachowanie przedmiotów. Niestety pomimo wiernego odwzorowania rzeczywistości dość często zdarza się, że interfejsy skeumorficzne są nieczytelne i najważniejsze informacje mogą pozostać niezauważone. Nadmierne nagromadzenie elementów graficznych ponadto znacznie obciąża zarówno zasoby systemowe, jak też łącze internetowe. Dlatego też coraz częściej odchodzi się od skeumorfizmu. Proste elementy graficzne uwypuklają znajdującą się w nich treść. Łatwiej jest także odnaleźć interesujące nas informacje, a wydajność aplikacji i stron internetowych znacznie się zwiększa.
Mając na uwadze wszystkie zalety flat designu, można być pewnym, że w następnych latach będzie on wykorzystywany na coraz szerszą skalę. Obecnie z płaskich interfejsów korzystają także największe firmy zajmujące się usługami internetowymi. Flat design można zobaczyć między innymi na stronach Google, Microsoft oraz Apple, a także wielu innych korporacji.
Najnowsze komentarze