Chat GPT (Generative Pre-trained Transformer) to rodzaj chatbota, który zaczął działać dzięki firmie OpenAI w listopadzie 2022 roku. To w tym momencie zdecydowanie najlepszy ze wszystkich dużych modeli językowych OpenAI GPT-3.5. Stworzono go do generowania odpowiedzi najbardziej zbliżonych do języka, jakim posługujemy się my, ludzie. Przy odpowiednich umiejętnościach może służyć jako doskonałe narzędzie do tworzenia tekstu, systemów dialogowych czy tłumaczeń. Co ważne, Chat GPT wykorzystuje algorytmy uczenia się i głębokiego przetwarzania tekstu.
Nie tylko porozmawiać z AI
Chat GPT został stworzony dzięki architekturze GPT-3 (Generative Pretrained Transformer 3). Właśnie dlatego może przetwarzać ogromne ilości treści i uczyć się w trakcie dialogu. Co w tym kontekście oznacza proces uczenia się? Chat GPT nie korzysta ze wzorów i schematów, tworząc odpowiedzi na pytania, które zadają mu ludzie. Raczej nadrzędny jest dla niego kontekst dialogu oraz wiarygodne treści podane w naturalny sposób. Co ważne, odpowiedzi AI na Chacie GPT są prawdopodobne, ale nie zawsze prawdziwe. Sami twórcy przyznają, że formuła nie obejmuje jeszcze odpowiedniej selekcji informacji. Przez to merytoryczna odpowiedz sztucznej inteligencji może brzmieć wiarygodnie, ale nie zawsze jest prawdziwa.
Mankament, o którym mówimy wyżej sprawia, że Chat GPT nie może być jeszcze w pełni wykorzystany do tworzenia profesjonalnych treści. Choć język, jakim posługuje się AI, jest naturalny, informacje, jakie wybierze trzeba już dodatkowo sprawdzić. Nie znaczy to, że już teraz nie można wykorzystywać tego narzędzia jako wsparcia w pracy. Jakiej? Ponieważ system opiera się na ciągłej nauce, dzięki czemu odpowiedzi AI są coraz bardziej precyzyjne, z czasem znajdzie się dla niej sporo zastosowań. Mogą być to na przykład aplikacje oparte na dialogu, tłumaczenia czy proste teksty marketingowe.
Jak zaznaczyliśmy wcześniej, na tym etapie z pomocą AI nie stworzymy tekstu eksperckiego, czy nawet wiarygodnej historycznej analizy. Mimo że system ma dostęp do mnóstwa informacji, nie potrafi jeszcze weryfikować faktów. Często nie odróżnia też prawdziwych informacji od hipotez. Stąd pomyłki, do których Chat GPT bez problemu się przyznaje.
Mimo mankamentów czaty, za pomocą których można porozmawiać ze sztuczną inteligencją, zyskują w krótkim czasie ogromną popularność. Pozwala to przewidywać, że w najbliższym czasie systemy tego typu mają szansę zrewolucjonizować nie tylko komunikację, ale i sposoby tworzenia treści marketingowych. Już teraz rozmowy z AI okazują się świetną zabawą, która wciąga miliony użytkowników. Generują oni hasła, wiersze, opowiadania czy treści poradnikowe ucząc się nowej technologii i poszerzając jej możliwości.
Najnowsze komentarze