Ban Google

dennizn/bigstocpkphoto.com

Ban nałożony przez Google polega na usunięciu strony z indeksu wyszukiwarki. W efekcie witryna nie jest widoczna i dostępna dla użytkowników. To najostrzejsza kara, jaką Google nakłada na strony.

Jak ban wpływa na stronę?

Google to najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka. Korzysta z niej ponad 88% internautów. Z tego względu szczególnie dotkliwy dla właścicieli witryn jest ban nakładany przez Google, stanowiący karę za negatywne techniki pozycjonowania strony.

Jego następstwem jest usunięcie danych strony z indeksu wyszukiwarki, przez co domena staje się niewidoczna dla użytkowników. Efektem jest spadek wejść i ruchu na stronie, co w przypadku biznesu może przełożyć się również na straty finansowe.

Stosowanie tego rodzaju ograniczeń ma przeciwdziałać spamowaniu, chronić internautów przed nieuczciwymi praktykami, a także zapewniać wysokiej jakości, merytoryczne treści.

Jak sprawdzić, czy strona została zbanowana?

Aby sprawdzić, czy witryna została zbanowana, należy dowiedzieć się, czy istnieje w indeksie Google. W tym celu należy wprowadzić do wyszukiwarki zapytanie złożone z operatora site: i nazwy strony. Jeśli domena nie pojawi się w wynikach wyszukiwania, może oznaczać to, że została zbanowana. Warto podkreślić jednak, że nie dotyczy to nowych witryn. Dodanie ich do indeksu Google może trwać nawet 30 dni.

Kiedy strona może zostać zbanowana?

Ban Google jest karą za nieprawidłowe pozycjonowanie strony, często z celowym użyciem technik Black Hat SEO.
Najczęściej witryna usuwana jest powodu nieprawidłowego linkowania, czyli nadmiaru odnośników pochodzących z niskiej jakości źródeł, lub wykorzystania systemu wymiany linków.

Inne przyczyny to zamieszczenie na stronie dużej ilości niskiej jakości treści, duplikowanie contentu z innych stron, a także ukrywanie tekstu i linków. Na bana muszą być również przygotowane osoby, który stworzyły witrynę przekierowującą na inną stronę, w celu wyłudzenia pieniędzy, lub stosują tak zwany cloaking, czyli prezentują inną treść dla odbiorców, a inną dla robotów wyszukiwarek.

Jak zdjąć ban ze strony?

Warto podkreślić, że strona nie zostaje usunięta z indeksu wyszukiwarki dożywotnio. Aby przywrócić widoczność witryny, konieczna jest jednak identyfikacja i usunięcie powodu, z którego strona została zbanowana. Przydatne w takiej sytuacji może być wykonanie audytu. Po naprawie błędu należy wysłać wniosek do Google o usunięcie bana. Na jego rozpatrzenie w niektórych przypadkach czekać trzeba nawet kilka miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *