WordPress – wady i zalety systemu CMS

WordPress

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych systemów do zarządzania treścią. Generalnie przyjęło się, że w znaczącej większości korzystają z niego osoby prowadzące różnego typu blogi. Początki jego powstania sięgają 2002 roku. Jednak wraz z jego rozwojem oraz po wielu modernizacjach, a także dzięki tysiącom wtyczek, zaczyna coraz bardziej przypominać CMS. Tym samym z powodzeniem może być użyty do zaprojektowania i zarządzania prostymi stronami internetowymi. WordPress jest to darmowa aplikacja, oparta na licencji Open Source (Otwartym Oprogramowaniu). Jego obsługa nie wymaga od użytkownika znajomości kodowania w HTML, CSS czy PHP.

Program można dowolnie konfigurować, tym samym dostosowując do indywidualnych wymagań. Z szerokiej galerii dostępnych szablonów stron można wybrać układ graficzny dla tworzonej strony internetowej. Wszystko to jest możliwe dzięki dodatkowym wtyczkom, dostępnym do pobrania na stronie domowej WordPressa. Zazwyczaj większość wtyczek i dodatkowych funkcji można pobrać w wersji bezpłatnej. W przypadku płatnych nakładek, pobierana kwota jest praktycznie symboliczna.

Przy dobrze skonfigurowanej aplikacji i dodaniu odpowiednich pluginów z powodzeniem można jej używać również do prowadzenia zaawansowanych serwisów, takich jak sklepy internetowe czy serwisy informacyjne.

Zalety oprogramowania WordPress to między innymi:

  • Prosty i przejrzysty w obsłudze, nie wymaga znajomości PHP czy HTML. Instalacja wybranych szablonów i wtyczek odbywa się poprzez kliknięcia opcji zainstaluj.
  • Duża społeczność internetowa oraz wsparcie techniczne znacząco ułatwiają rozwiązywanie bieżących problemów użytkowników, tych mniej lub bardziej zaawansowanych.
  • Kilkanaście tysięcy wtyczek i szablonów umożliwia praktycznie nieograniczone możliwości modyfikacji oprogramowania i dostosowanie go do własnych indywidualnych potrzeb. Stąd WordPress traktowany jest typowy CMS.
  • Rozbudowana możliwość zarządzania menu pozwala na wprowadzanie kategorii, stron lub dodawanie kolejnych pól w formularzach.

Wady skryptu:

  • Mimo udostępnienia wielu darmowych szablonów graficznych stron, pozostają one w wielu przypadkach niemal identyczne. Natomiast każda własna próba modyfikacji w celu stworzenie unikalnego wyglądu, wymaga już znajomości CSS i HTML.
  • Wiele wtyczek posiada swoje duplikaty, które zostały stworzone przez różnych autorów. Dlatego należy poświęcić sporo czasu na znalezienie tej właściwej i najbardziej optymalnej. Poza tym, każde dodanie kolejnej wtyczki, a tym samym dołączenie nowych funkcjonalności do skryptu, wpływa znacząco na obniżenie jego wydajności.
  • W porównaniu z pozostałymi skryptami, bezpieczeństwo WordPressa pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście jest to również zależne od wrażliwości dodatkowej zawartości strony.

Podsumowując, można uznać, że jest łatwy i przystępny skrypt, umożliwiający stworzenie podstawowej wersji prostej strony internetowej lub bloga. Do bardziej zaawansowanych działań potrzebne będzie doinstalowanie wielu wtyczek, które mogą wpłynąć niekorzystnie na samą wydajność strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *