W dobie szerokiej cyfryzacji nie dziwią nikogo randki przez internet czy zakupy w sieci. Online załatwiamy coraz więcej spraw, zarówno urzędowych, jak i prywatnych. Po pandemii wielu z nas przynajmniej po części zaczęło pracować zdalnie, do świata cyfrowego przenosząc większość biznesowych kontaktów. Gdy kilkanaście lat temu sklepy online zaczynały zyskiwać popularność, wraz z nimi pojawiła się kwestia umów zawieranych przez internet. Co powinno zawierać tego typu porozumienie, by być bezpieczną umową?
Czym jest umowa?
Aby dobrze zrozumieć naturę umowy zawieranej przez internet, warto najpierw sprawdzić, co o tradycyjnych formach tego porozumienia mówi kodeks cywilny. Mimo że w polskim ustawodawstwie znajdziemy wiele umów nazwanych (na przykład najmu czy kupna-sprzedaży), istnieje spora swoboda w zawieraniu tego typu porozumień. Ważne i wiążące są umowy łączące w sobie różne porozumienia. W praktyce okazuje się to wygodne i znakomicie się sprawdza.
Istnieją oczywiście ogólne zasady dotyczące umów i nadający im prawny charakter. Dotyczy to dokumentów spisywanych osobiście, jak i w formie cyfrowej. Aby dokument taki był ważny, musi być spisany przez dwie strony z zastrzeżeniem konkretnych zmian i konsekwencji, które wynikają bezpośrednio z oświadczenia woli (woli kupna, sprzedaży, najmu itp.). Gdy oświadczenia te są zgodne dla obu stron i poświadczone podpisem, dochodzi do zawarcia umowy jako pełnomocnego aktu prawnego.
Kiedy umowa (również internetowa) jest ważna?
Najogólniej umowa jest ważna, kiedy obie strony, które mają możliwość decydowania o sobie, spisują zgodne akty woli i poświadczają je podpisem. Aby umowa była pełnoprawnym dokumentem, musi posiadać odpowiednią formę. I forma ta jest kluczowa dla bezpieczeństwa zobowiązań zawieranych w sieci. Najczęściej są to bowiem dokumenty elektroniczne, których nie możemy poświadczyć osobistym podpisem. Obecnie istnieje oczywiście możliwość wyrobienia sobie podpisu elektronicznego. Przydaje się on do załatwiania spraw w e-urzędach. Gdy jednak kupujemy sukienkę lub lodówkę w sieci, też zawieramy ze sprzedającym umowę.
Jak już wspomnieliśmy, to właśnie umowy kupna-sprzedaży są obecnie zawierane w sieci. Jak w tym przypadku rozwiązana jest kwestia podpisu? Jako podpis traktowana jest najczęściej nasza decyzja o zakupie poświadczona płatnością za dany przedmiot. Ścieżki sprzedażowe większości topowych marek łączą oświadczenie o kupnie z umową i warunkami gwarancji. Dokument ten powinien również zawierać regulacje dotyczące kosztów i metody dostarczenia towaru do rąk kupca.
Obecnie bezpieczeństwo zakupów i satysfakcja klientów są dla sklepów w sieci priorytetowe, a konkurencja wypracowuje najwyższe standardy obsługi. Kupując w dużych, znanych e-sklepach, możemy czuć się bezpieczni, jednak pamiętajmy, że cyfrowe umowy pojawiają się coraz częściej, a przy każdej należy mieć jasność warunków i gwarancję bezpieczeństwa ustaleń umowy. W razie wątpliwości warto skontaktować się w tej kwestii ze specjalistą danej branży.
Najnowsze komentarze