Oprócz przekazywania konkretnych informacji, strony internetowe coraz częściej są zakładane w celu tworzenia wokół prezentowanych za ich pośrednictwem idei lub ofert społeczności internautów. Aby mogły konkurować z niezwykle popularnymi serwisami społecznościowymi, muszą przyciągać użytkowników atrakcyjnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. Jednym z powszechnie stosowanych na wielu portalach elementem jest forum dyskusyjne, będące zazwyczaj formą grup dialogowych, o określonej strukturze, służące do wymiany informacji i/lub poglądów przez użytkowników sieci.
Obecnie, założenie forum internetowego nie powinno przysparzać większych trudności. Niezależnie od stopnia złożoności, każde forum funkcjonuje w oparciu o skrypt, działający w technologii CGI, PHP lub ASP – stworzony samodzielnie przez administratora witryny na potrzeby danej strony lub powszechnie udostępniony przez określonych twórców, taki jak na przykład skrypt phpBB, Simple Machine Forum, PunBB i myBB.
Każde forum posiada określoną strukturę, mniej lub bardziej rozbudowaną, zawierającą takie elementy jak działy tematyczne (na ogół proponowane i zakładane przez administratora) oraz wątki, czyli tematy będące w większości przypadków tworzone i prowadzone przez poszczególnych forumowiczów. Jego złożoność powinna zależeć przede wszystkim od tematyki strony, proponowanej internautom oraz ich aktywności – chcąc zatrzymać przy forum jak największą liczbę użytkowników, warto reagować na ich potrzeby. Stałymi elementami prawie każdego forum, wynikającymi z zapotrzebowania, są na przykład sub forum, czyli dział, w którym bez względu na profil danego portalu internauci mogą pisać w zasadzie o wszystkim, dział ogłoszeń oraz tak zwany shoutbox – miejsce w rodzaju czatu internetowego, za pośrednictwem którego użytkownicy mogą wymieniać między sobą krótkie wiadomości tekstowe, bez potrzeby przeszukiwania danego wątku.
Sukces forum, podobnie jak całej witryny, zależy przede wszystkim od jego popularności i ruchu użytkowników. Forum, na które nikt nie zagląda pozostaje martwym bytem internetowym – nie stanowi żadnej wartości dodanej, a nawet może zniechęcić internautów do odwiedzania całej strony. Co można zatem zrobić, aby przyciągnąć i zatrzymać internautów na długo?
Oprócz opisanej powyżej, przejrzystej struktury, forum internetowe spełniające swoją podstawową rolę powinno być przede wszystkim przyjazne użytkownikom, to znaczy: powinno być zarządzane według jasno określonych zasad (regulamin forum), jego nawigacja powinna ułatwiać poruszanie się po kolejnych działach i wątkach, a w celu umożliwienia szybkiego kontaktu z administratorem, powinno zawierać rozwiązania ułatwiające porozumiewanie się, na przykład okno szybkiej odpowiedzi.
Niezwykle ważne, wpływające na jakość prowadzonego forum, jest zarządzanie jego treścią i prowadzonymi dyskusjami. Określenie i przestrzeganie konkretnych reguł, sprawi, że zyska ono profesjonalny charakter, przyciągający jeszcze więcej osób, zainteresowanych daną dziedziną. Podobnie ma się z tak zwanymi śmieciowymi kontentami – niepożądanymi treściami, znacznie obniżającymi wartość strony. Tworzenie bezwartościowych, ale sensacyjnych wątków, mających przyciągnąć uwagę internautów, zwykle przynosi miałkie i krótkotrwałe efekty. Stawianie na rzeczowe dyskusje, połączone z umiejętnym aktywizowaniem użytkowników, zdecydowanie pozwoli na wypracowanie stabilnej marki forum.
4 listopada 2016
Wycena stron zależy od wielu czynników. Niestety nie ma jednoznacznej formuły pozwalającej określić wartość dowolnego serwisu internetowego.