Każda witryna internetowa, poza pełnieniem funkcji platformy informacyjnej, jest przede wszystkim obrazem. Tworząc jakąkolwiek stronę www, oprócz przemyślenia rozwiązań dotyczących technicznych aspektów projektowania, warto gruntownie przemyśleć kwestię grafiki. Jakimi zasadami należy kierować się projektując grafikę dla stron internetowych?
Aspekt graficzny każdej strony można rozważać dwojako: jako całość projektu lub jako tworzenie pojedynczych elementów umieszczonych docelowo w jej przestrzeni (logo, nagłówki, znaczniki odnośników, zdjęcia i inne). Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku reguły projektowania są zbliżone, i sprowadzają się właściwie do odpowiedniego połączenia estetyki z funkcjonalnością (użytecznością) strony i jej elementów.
Tak zwana zasada złotego podziału, zwana również boską proporcją, wykorzystywana przy tworzeniu siatki podziału projektowanej płaszczyzny/grafiki (przypominającej muszlę ślimaka), pozwala na zachowanie proporcji kompozycji – wynoszącej około 1.61 – całej strony i jej poszczególnych elementów względem siebie, w sposób najbardziej atrakcyjny dla odbiorców. Korespondująca z nią reguła trójpodziału umożliwia tworzenie kompozycji przyjaznej wzrokowym upodobaniom użytkowników, poprzez umieszczanie znaczących informacji/elementów graficznych w punktach przecięcia linii dzielących stronę na trzy części (w pionie i w poziomie) oraz równo z liniami podziału.
Zachowaniu odpowiedniej kompozycji strony sprzyja również zasada bliskości, wskazująca na odpowiednie położenie (bliskość) poszczególnych elementów, zwiększające prawdopodobieństwo zwrócenia na nie uwagi użytkownika strony – elementy umiejscowione blisko siebie wskazują na swoje wzajemne powiązanie. Osiągnięciu hierarchii wizualnej sprzyja natomiast zaakcentowanie istotnych elementów strony (określenie ich ważności), zastosowanie odpowiedniego kontrastu między poszczególnymi elementami strony, a także zachowanie między nimi balansu.
W projektowaniu grafiki dowolnej strony lub poszczególnych jej elementów niezwykle ważny jest odpowiedni dobór kolorów. W zależności od zapotrzebowania (tematyka portalu, docelowa grupa odbiorców), możemy zastosować jeden z następujących schematów doboru kolorów z koła barw:
- zestaw achromatyczny, łączący biel, czerń i wszystkie odcienie szarości ze środkowej części koła,
- zestawienie monochromatyczne (jeden kolor plus jego odcienie i tinty o zróżnicowanym nasileniu),
- zestaw analogiczny, łączący trzy kolory występujące na kole barw obok siebie,
- schemat komplementarny dopełniający, polegający na zastosowaniu dwóch kontrastujących, leżących przeciwlegle kolorów (wraz z ich odcieniami),
- komplementarny rozdzielony, zestawiający określony kolor z dwoma występującymi po obu stronach koloru dopełniającego,
- triada, wskazująca trzy kolory występujące na kole barw w równej odległości od siebie,
- tetrada, stanowiąca zestawienie dwóch par dopełniających się kolorów.
Projektując odrębne elementy graficzne, mające być umieszczone na tworzonej stronie, warto pamiętać o obowiązującym od dłuższego czasu trendzie minimalistycznym, wskazującym między innymi na unikanie interaktywnych – ruchomych i „krzyczących” grafik. Decydując się na wkomponowanie w przestrzeń strony pojedynczych grafik, musimy ponadto pamiętać o rezygnacji z dużych (ciężkich) rozmiarów, mogących spowalniać ładowanie się witryny i poszczególnych jej podstron. W przypadku umieszczania fotografii, zwracajmy również uwagę na ich rozdzielczość i wielkość.
Najnowsze komentarze