Każda strona internetowa, aby spełniała zamierzony przez jej twórców, a następnie administratorów cel informacyjno-marketingowy powinna być funkcjonalna. Co to oznacza?
Na funkcjonalność, określaną również jako użyteczność, między innymi stron internetowych (ang. web usability) składa się tak zwana:
- nauczalność (learnability), oznaczająca łatwość obsługi witryny przy pierwszym kontakcie,
- efektywność (efficiency), sprowadzająca się do szybkości korzystania z poszczególnych funkcji strony,
- zapamiętywalność (memorability), gwarantująca użytkownikowi łatwość przypomnienia sobie sposobu obsługi strony, nawet po dłuższej przerwie w korzystaniu z niej, niska częstotliwość popełniania błędów przez użytkownika oraz satysfakcja korzystania z serwisu.
Spełnieniu warunków funkcjonalności serwisu internetowego sprzyja jego odpowiednie zaprojektowanie, a następnie wykonanie. Z tego powodu, już na etapie planowania i określania charakteru witryny, warto zadbać nawet o najdrobniejsze szczegóły.
Bez względu jednak na specyfikę portalu, najważniejszymi elementami (cechami), ułatwiającymi korzystanie i poruszanie się po nim jest:
- przejrzystość, charakteryzująca się unikaniem przeładowania strony głównej i poszczególnych podstron niepotrzebnymi detalami i treścią oraz odpowiednim rozmieszczeniem wszystkich elementów;
- intuicyjne menu i nawigacja, umożliwiające swobodne użytkowanie witryny i szybkie wyszukiwanie informacji;
- kompatybilność, oznaczająca dostosowanie strony do parametrów urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartfony, wymagań dostępnych przeglądarek internetowych oraz systemów operacyjnych;
- grafika – unikanie krzykliwych kolorów, animacji i obiektów graficznych, unikanie „wyskakujących” i nachalnych reklam dbałość o czytelność zamieszczonego na stronie tekstu i wysoką jakość zdjęć;
- aktualizacja zamieszczanych na stronie informacji (nieaktualna strona jest mało atrakcyjna) oraz aktualizacja wersji zastosowanych aplikacji i wtyczek (tzw. update strony), mająca istotne znaczenie w jej pozycjonowaniu.
Dodatkowym atutem każdej strony internetowej, niewątpliwie zwiększającym jej użyteczność, jest zastosowanie ułatwień dla użytkowników niepełnosprawnych, takich jak możliwość powiększenia czcionki tekstu lub możliwość odczytania poszczególnych informacji przez specjalną przeglądarkę, przeznaczoną dla osób niewidomych.
Dbając o funkcjonalny charakter prowadzonej przez nas witryny, nie tylko ułatwiamy korzystanie ze znajdujących się na niej zasobów, ale również zachęcamy jej użytkowników do ponownych odwiedzin.
Najnowsze komentarze