Szybkość ładowania się i działania strony internetowej ma znaczenie nie tylko dla przeglądającego stronę, ale również dla robotów Google. Najgorszym z możliwych jest posiadanie pięknie stworzonej witryny, z wieloma podstronami, która wymaga długiego czasu ładowania się, niezależnie od prędkości przesyłu danych jaką posiada odbiorca. Wolno ładujące się strony, bądź strony, na których nie wgrywają się obrazki, mają znacznie niższą konwersję. Użytkownik wchodząc na taki serwis bardzo szybko rezygnuje z dalszego jej przeglądania.
Z drugiej strony należy mieć na uwadze roboty wyszukiwarek. To między innymi od nich zależy pozycja strony w wyszukiwarce. Jeżeli roboty będą mogły poruszać się sprawniej po witrynie, będą w stanie szybciej ją zaindeksować. Zmniejszona zostanie również ilość danych, jakie Google będzie musiało zgromadzić.
Należy zatem rozpatrzyć kilka istotnych czynników, które mogą mieć wpływ na szybkość ładowania się strony internetowej.
Hosting
Warto przeanalizować oferty dostępnych hostingów, ich cenę i wliczony w nią transfer i powierzchnię dyskową. Ważnym elementem pojawiającym się w tych usługach są Parametry Bezpieczeństwa. Określają one liczbę jednocześnie wykonywanych procesów PHP oraz maksymalny rozmiar baz danych, tak aby każdy korzystający z serwera użytkownik miał do niego równy dostęp, bez nadmiernego obciążenia maszyny.
Cache – czyli wykorzystanie podręcznej pamięci przeglądarki
Cachowanie polega na zapamiętywaniu przez przeglądarkę statycznych elementów strony. Dzięki temu użytkownikowi, który już serwis raz odwiedził, część elementów strony wyświetlana jest z pamięci podręcznej. Tym samym eliminowane jest nadmierne obciążenie serwera. Tym samym po ponownym uruchomieniu strony internetowej takie dane jak grafika, arkusze stylów czy kod javascript będą pobierane już z lokalnego komputera, nie ponownie zaciągane z serwera.
Grafika i zamieszczane na stronie zdjęcia
Po pierwsze to włączenie obrazów do sprite’ów CSS. Szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy stworzona strona www zawiera wiele obrazków stanowiących ich tło. W tym momencie, gdy każdy z plików zapisany jest oddzielnie, to przy ładowaniu strony dla każdego obrazka wysyłane jest oddzielne zapytanie do serwera. Do tego dochodzi czas oczekiwania na odpowiedź serwera i czas pobrania pliku z grafiką. Natomiast w momencie, gdy wiele mniejszych elementów graficznych strony zostanie umiejscowiona w jednym dużym pliku, znacznie skróci się czas oczekiwania na otwarcie strony. Cykl zapytania będzie wykonywany tylko raz, mimo że pobierany plik będzie większy niż rozbite na małe części pliki, to i tak zmniejszenie zapętlenia wpłynie pozytywnie na wydajność strony.
Po drugie to odpowiednie skalowanie grafiki. Jeżeli na stronie umieszczona jest bardzo duża grafika, gdzie jej parametry określone są jedynie przez atrybuty 'width” i „height’, to może dojść to sytuacji, gdy pobierany jest przy otwieraniu cały obrazek, a następnie i tak musi być skalowany przez przeglądarkę. Czyli zajmie to znacznie więcej czasu. Poza tym odpowiednie dopasowanie grafiki pozwoli na zoptymalizowanie wykorzystania miejsca na serwerze.
Optymalizacja baz danych i prawidłowa organizacja plików
Nadmierna ilość przechowywanych danych, a do tego zła struktura plików bądź nieefektywne zapytania, może być przyczyną znacznego spadku prędkości strony. Istotnym jest, aby przy tworzeniu tabel każda zawarta informacja znajdowała się w oddzielnym polu, a sama baza była zaprojektowana z użyciem indeksów. Jeżeli opiera się na bardzo dużej ilości plików, to warto utworzyć oddzielne podfoldery, a nie trzymać wszystkie pliki w jednym głównym.
Niezależnie od posiadanej strony internetowej, stopnia jej rozbudowania i struktury, warto na spokojnie przeanalizować kilka istotnych elementów, które mogą znacząco podnieść jej wydajność oraz sprawić, że będzie się ona szybko ładowała przy minimalnym obciążeniu samego serwera.
Najnowsze komentarze