Skąd brać zdjęcia na strony internetowe?
Mówi się, że za pomocą jednego obrazu można przekazać milion słów i przedstawić emocje, które są nie do opisania. Dlatego ciekawa oprawa graficzna danego bloga, materiału prasowego czy innego newsa jest podstawą do zachęcenia odbiorcy do zapoznania się z jej treścią. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na źródło, z jakiego będzie pochodziła dodana grafika.
O ile zdjęcia są własnością samego autora publikacji, nie występuje tu problem praw autorskich i licencji na ich udostępnianie. Inaczej sprawa wygląda, gdy musimy skorzystać z grafiki, której sami nie jesteśmy współtwórcą. Wiele osób sięga w tym momencie do wyszukiwarki Google, żeby stamtąd pobrać interesujące zdjęcie. Jednak należy pamiętać, że znajdujące się tam grafiki i fotografie, niezależnie od tego, że są wystawione w sieci do publicznego wglądu, nie zawsze mogą być kopiowane i rozpowszechniane na innych stronach.
Konsekwencje łamania praw autorskich
Podstawą jest sprawdzenie praw autorskich i zasad do komercyjnego wykorzystania zdjęcia. Wykorzystanie zdjęcia bez zgody autora może nieść za sobą poważne sankcje prawne, w tym i finansowe. Pokrzywdzony w ten sposób autor fotografii ma prawo do żądania usunięcia skutków naruszenia praw autorskich oraz może dochodzić zadośćuczynienia w formie wynagrodzenia pieniężnego. Aby uniknąć tego typu sytuacji warto skorzystać z darmowych baz i katalogów zdjęć, gdzie z ich wykorzystanie nie należy płacić.
Bezpłatne źródła fotografii
Zdjęcia bezpłatne są dostępne z reguły na licencji Creative Commons lub Public Domain. Można również znaleźć bezpłatne stocki na otwartej licencji royalty free. Do tego typu baz ze zdjęciami należy między innymi popularny Sxc.hu (Freeimages.com). Serwis ten zawiera ponad 400 000 zdjęć, z których większość jest dobrej i bardzo dobrej jakości. W opcji wyszukiwania zaawansowanego można określić jaki typ zdjęcia czy grafiki nas interesuje oraz na jakich zasadach może ona zastać przez nas użyta. Należy tylko zwrócić uwagę, że jeżeli produkt z dodanym z tego źródła zdjęciem będzie dalej odsprzedany ( mowa tu o wykorzystaniu zdjęć np. do stworzenia komuś szablonu strony ) to za takiego stocka będzie trzeba już zapłacić.
Na innym serwisie Flickr.com można znaleźć wiele bezpłatnych grafik, gdzie również nie trzeba podawać źródła ich pochodzenia. Są tu jednak również zdjęcia opatrzone skrótem – dostępne na licencji Creative Commons.
Udostępnianie stocków na licencji Creative Commons oznacza niepełne zrzeczenie się praw autorskich przez osobę udostępniającą dane zdjęcie. W praktyce oznacza to, że najczęściej przy wykorzystaniu tego typu fotografii na swojej stronie, należy podać link do strony, z której jest ona pobrana. Z tego typu rozwiązania korzysta między innymi Wikkimedia Commons, na której znajduje się ponad 15 milionów zdjęć, grafik i innych treści audio-wizualnych. Wszystkie zawarte tu materiały można dowolnie kopiować i modyfikować z zastrzeżeniem podania źródła i autora pierwotnego produktu oraz pod warunkiem dalszego udostępnienia stworzonego przez siebie dzieła na tych samych zasadach.
Należy pamiętać, żeby przed każdorazowym wykorzystaniem zdjęć czy grafik pobranych z danej bazy, zapoznać się ze szczegółowymi warunkami zasad dotyczącymi ich dalszego rozpowszechniania.
Najnowsze komentarze